Παναθηναϊκός-Εφές 77-80: Νέα ήττα στο ΟΑΚΑ για τους «πράσινους»

Η Εφές πήρε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Παναθηναικού στο ΟΑΚΑ με 80-77, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 4-3, με τους "πράσινους" να πέφτουν στο 2-4.

Ο Παναθηναικός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και  προηγήθηκε με πέντε πόντους στο 6' (14-9), με την Εφές να μειώνει και τους "πράσινους" να είναι με ένα πόντο μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-21).

Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά και στην δεύτερη περίοδο, οπού έφτασαν την διαφορά και μέχρι τους εφτά πόντους (33-26, 16'). Ο Παναθηναικός είχε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (40-36).

Η Εφές με ένα επί μέρους 23-14 στην τρίτη περίοδο, ανέτρεψε το σκορ και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (59-54).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, παρότι η Εφές προσπαθούσε να ανεβάσει την διαφορά (65-55, 32'), οι "πράσινοι" πίεζαν και κατέβασαν την διαφορά στους τέσσερις πόντους (70-66, 36'). Η Εφές, όμως διαχειρίστηκε καλύτερα το παιχνίδι και παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έφτασαν στους δύο πόντους (79-77) πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος, νίκησε τον Παναθηναικό με 80-77

Υπενθυμίζουμε ότι ο Ροντρίγκ Μπομπουά τραυματίστηκε στο πρόσωπο έπειτα από το φάουλ του Μάρκους Φόστερ και αγωνίστηκε στο παιχνίδι μόλις 1:09.

Από τον Παναθηναικό ξεχώρισε ο νεοαποκτηθείς Μακ με 18 πόντους, με τον Παπαγιάννη να προσθέτει 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Από την Εφές διακρίθηκε ο Μίσιτς με 33 πόντους , κάνοντας career high, αφού το προηγούμενο ήταν στους 27 πόντους κόντρα στον Ολυμπιακό στις 7/11/2019, ενώ  ο Σιμόν σκόραρε 12 πόντους.

Περίοδοι: 22-21, 40-36, 54-59, 77-80

Μεγαλύτερη διαφορά: 55-65 στο 32'

Διαιτητές: Ιερεθουέλο, Γιόβτσιτς, Νέντοβιτς

On Fire: Ο Βασίλιε Μίσιτς με 33 πόντους

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά:  Το ποσοστό 7/23 στα τρίποντα του Παναθηναικού