Ελευθερία Μ. – Ολυμπιακός 78-81: Φιλική νίκη στην παράταση για τις «ερυθρόλευκες

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά του Μοσχάτου ο Ολυμπιακός, που επικράτησε της τοπικής Ελευθερίας με 81-78 στην παράταση.

Η γηπεδούχους Ελευθερία έδειχνε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης, προηγήθηκε με 37-28 στο ημίχρονο, όμως ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο ματς, μείωσε σε 48-46 με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και παρά το γεγονός πως βρέθηκε και πάλι στο -8 στο 33’ (54-46) και στο -5 στο 38’ (64-59), η Σταμάτη ήταν αυτή που με τρίποντο στα 18’’, έγραψε το 72-72, στέλνοντας την αναμέτρηση στην παράταση.  Στον έξτρα χρόνο ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία του ματς, προηγήθηκε με 78-75 με την Σταμολάμπρου στα 101’’ πριν το φινάλε, διατηρώντας το υπέρ του προβάδισμα μέχρι το τέλος, φτάνοντας στην νίκη με 81-78.

Το Σάββατο η ομάδα του Πειραιά θα αντιμετωπίσει τις Εσπερίδες (26/9, 14:00), ενώ την Κυριακή κοντράρεται με τον ΠΑΣ Γιάννινα (27/9, 14:00).