Βαλένθια-Μπάγερν 84-76: Με τους Βαυαρούς ο Ολυμπιακός

Η Βαλένθια νίκησε με 84-76 την Μπάγερν Μονάχου και θα παίξει στον τελικό του τουρνουά με την Βιλερμπάν, η οποία νωρίτερα νίκησε τον Ολυμπιακό με 74-57.

ΒαΗ Βαλένθια είχε από τα πρώτα λεπτά τα ηνία του αγώνα και βρέθηκε μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου με έξι πόντους (24-18). Οι νυχτερίδες αν και αύξησαν την διαφορά τους στους οχτώ στο τέλος του ημιχρόνου, είχαν να αντιμετωπίσουν την αντεπίθεση των Βαυαρών, οι οποίοι μείωσαν στους τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (63-60). Η Βαλένθια, ήταν ψύχραιμη, κατάφερε να διαχειριστεί σωστά την κατάσταση και πήρε την νίκη με 84-76.

Από την Βαλένθια ξεχώρισαν οι Τόμπει και Ντούμπλιεβιτς με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπάγερν Μονάχου διακρίθηκε ο Βάιλερ Μπαμπ με 14 πόντους, με τους Λούσιτς και Μπάλντγουιν να σκοράρουν από 12 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 24-18, 44-36, 63-60, 84-76