Μπακς-Χιτ 118-115: Ο Μίντλετον έπαιξε και για τον Γιάννη

Μετά κόπων και βασάνων, οι Μπακς, χωρίς τον τραυματία Γιάννη Αντετοκούνμπο, νίκησαν στην παράταση τους Χιτ με 118-115, διαμορφώνοντας την σειρά των ημιτελικών της Ανατολικής Περιφέρειας σε 3-1.

Αν και οι Χιτ προηγήθηκαν με εννιά πόντους διαφορά στην τέταρτη περίοδο (31-22), οι Μπακς γύρισαν το σκορ και βρέθηκαν μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου με 50-48. Αξίζει να αναφέρουμε πως ο Γιάννης Αντετοκούνμπο χτύπησε στο δεξί αστράγαλο στην δεύτερη περίοδο και πήγε κλαίγοντας προς τα αποδυτήρια των Μπακς, ενώ μετά από διάγνωση διαπιστώθηκε ότι δεν είναι σε θέση να συνεχίσει λόγω διαστρέμματος στον αστράγαλο.

Στην τρίτη περίοδο ξανάπηραν το προβάδισμα οι Χιτ (88-85), αλλά δεν ξέφυγαν μακριά. Οι Μπακς δεν τα παράτησαν και προηγήθηκαν με 100-104. Η απάντηση ήταν άμεση από τους Χιτ, με το τρίποντο του Χίρο στα 59΄΄ να δημιουργεί το 107-106.  Το ματς οδηγήθηκε σε παράταση μετά την εύστοχη βολή του Ντι Βιτσέντζο στα τελευταία οχτώ δευτερόλεπτα (107-107).

Στην παράταση ο Κρις Μίντλετον πήρε πάνω του τον αγώνα και βάζοντας εννιά από τους έντεκα πόντους των Μπακς, διαμόρφωσε το τελικό 118-115.

Από τους Μπακς ξεχώρισαν οι  Μίντλετον και Γιάννης Αντετοκούνμπο με τους 36 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους Χιτ ο Αντεμπάγιο σκόραρε 26 και ο Ρόμπινσον 20 πόντους με τον Τζίμι Μπάτλερ να μένει στους 17 πόντους

Δεκάλεπτα: 22-31, 50-48, 85-88, 107-107, 118-115