Ιταλικό Σούπερ Καπ: Νίκες για Βίρτους Μπολόνια, Ρέτζιο Εμίλια και Μπρέσια (pics)

Το αναβαθμισμένο Ιταλικό Σούπερ Καπ συνεχίστηκε με την δεύτερη ημέρα των αγώνων, οπού πέρα από την ευρεία επικράτηση της Αρμάνι Μιλάνο κόντρα στην Βαρέζε με 110-77, νίκες σημείωσαν και οι Βίρτους Μπολόνια, Ρέτζιο Εμίλια και Μπρέσια κόντρα στις Βανόλι Μπάσκετ Κρέμονα, Ρέτζιο Εμίλια και Καντού αντίστοιχα.

Αναλυτικά οι αγώνες:

Βανόλι Μπάσκετ Κρέμονα- Βίρτους Μπολόνια: 66-87

Παρότι οι παίκτες της Βανόλι Μπάσκετ Κρέμονα μπήκαν δυναμικά στον αγώνα (22-17), δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα και τελικώς ηττήθηκαν από την Βίρτους Μπολόνια με 87-66.

Δεκάλεπτα: 22-17, 32-38, 56- 62, 66-87

Ρέτζιο Εμίλια- Φορτιτούντο Μπολόνια: 90-85

Αν και η Φορτιτούντο Μπολόνια βρέθηκε μπροστά στην πρώτη περίοδο (23-16), η  Ρέτζιο Εμίλια έφερε στα ίσα το ματς στο ημίχρονο (45-45) και εν τέλει με πρωταγωνιστή τον Τέιλορ (26 πόντους, 9 ασίστ και 2 ριμπάουντ), νίκησε με 90-85.

Δεκάλεπτα: 16-23, 45- 45, 66-69, 90-85

Καντού-Μπρέσια: 75-76

Αν και η Καντού προηγήθηκε στο ημίχρονο με 14 πόντους (46-32), η Μπρέσια ροκάνισε την διαφορά στους πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-52) και τελικά νίκησε με μόλις ένα πόντο με 76-75

Δεκάλεπτα: 14-15, 46-32, 57-52, 75-76