Ηρόδοτος – Παναθηναϊκός 52-40: Η Στεφανάκη τον έφερε στην τέταρτη θέση

Με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο και ένα εκπληκτικό 17-0 στο φινάλε, ο Ηρόδοτος γύρισε από το -8 του 30' και με πρωταγωνίστρια την Στεφανάκη, που σημείωσε συνολικά 19 πόντους, επικράτησε του Παναθηναϊκού με 52-40, κατακτώντας την 4η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων, αφήνοντας το «τριφύλλι» στην 5η θέση.

Ο Ηρόδοτος ήταν αυτός που έδειξε να πατάει καλύτερα στο ξεκίνημα του αγώνα, με την ομάδα της Κρήτης να έχει ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων στο 10’ (14-12). Το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως, ήταν… πράσινη υπόθεση, με τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα γρήγορο 0-7 για το 14-19, με το «τριφύλλι» να διατηρεί το υπέρ του προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου (21-24).

Εξίσου εντυπωσιακό το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Ζαρρή να πετυχαίνει πέντε σερί πόντους για το 21-29, την Ιωάννου να φέρνει πρώτη φορά την ομάδα της στο +10 (21-31) και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 27-35 για τον Παναθηναϊκό. Ο Ηρόδοτος, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με μία βολή της Γεωργιάδη και πέντε πόντους της Μανουκάκη, έφερε το ματς στο καλάθι (33-35), ενώ το τρίποντο της Στεφανάκη έφερε το 40-40. Η ίδια ήταν αυτή που μετά από πάρα πολύ ώρα έβαλε την ομάδα της Κρήτης μπροστά με 42-40, με τον Παναθηναϊκό να μην έχει το καθαρό μυαλό να απαντήσει και τον Ηρόδοτο να τελειώνει το παιχνίδι με ένα εντυπωσιακό 17-0, φτάνοντας στην νίκη με 52-40.

Εξαιρετική η Στεφανάκη με 19 πόντους, με την Μανουκάκη να προσθέτει 15, ενώ για τον Παναθηναϊκό, που… κατέρρευσε στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ζαρρή είχε 15 πόντους και επτά ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα:  14-12, 21-24, 27-35, 52-40