Μπασκόνια - Β. Μπολόνια 89-77: Πέρασε και ετοιμάζεται για ισπανικό εμφύλιο στα play - offs

Η Μπασκόνια επικράτησε με 89-77 της Βίρτους Μπολόνια στον τελικό της 8ης θέσης για την Ευρωλίγκα και θα αντιμετωπίσει την Ρεάλ Μαδρίτης με μειονέκτημα έδρας για μια θέση στο F4 του Βερολίνου.

Στο ξεκίνημα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την πρώτη περίοδο να λήγει με σκορ 21-22 χάρη σε καλάθι του Ίφε Λούντμπεργκ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο,πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Νίκου Ρογκαβόπουλου έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην Μπασκόνια (33-29). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στην απόλυτη ισορροπία των 41 πόντων,πάλι με καλάθι του Λούντμπεργκ.

Στο δεύτερο μισό, η Βίρτους προηγήθηκε με 43-41 χάρη σε καλάθι του Σενγκέλια αλλά η Μπασκόνια πάτησε γκάζι και έτρεξε σερί 12-0 για το 53-43. Δύο τρίποντα του Χάουαρντ,από τα συνολικά τέσσερα που πέτυχε στην τρίτη περίοδο,εκτόξευσαν την διαφορά υπέρ των Βάσκων στους 16 (63-47). Οι δύο ομάδες πήγαν στην τελευταία περίοδο από την αφετηρία του 72-57 όπως αυτό διαμορφώθηκε από το καλάθι του ΜακΙντάιρ. Εκεί, η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς κράτησε με άνεση το υπέρ της προβάδισμα,δεν κινδύνεψε σε κανένα χρονικό σημείο και τελικά πήρε την νίκη με 89-77 και την πρόκριση στην 8άδα της Euroleague.

Για τους νικητές ο Μάρκους Χάουαρντ πέτυχε 28 πόντους με 8/19 τρίποντα,ενώ ο Ματ Κοστέλο προσέθεσε άλλους 19. Για τους Ιταλούς ο Σενγκέλια είχε 16 πόντους και ο Χάκετ 13.

Τα δεκάλεπτα:21-22,41-41,72-57,89-77