Moνακό-Μπάγερν 89-85: Αν και αγχώθηκε... εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας

H Mονακό αν και είδε την διαφορά 22 πόντων του ημιχρόνου (52-30) να μειώνεται στους δυο (84-82) κατάφερε και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη απέναντι στην αδιάφορη Μπάγερν με σκορ 89-85 και συνεπώς εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας στα Play-Offs.

Iσορροπημένος ήταν ο ρυθμός στην αρχή του παιχνιδιού με την Μπάγερν να προηγείται 13-12 με τα τρίποντα του Λούσιτς και του Έντουαρντς. Ένα 15-1 της Μονακό κυρίως με τον Λόιντ και τον Ντιαλό αύξησε την διαφορά στους 15 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-14). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ζήλο σε επίθεση και άμυνα , εκμεταλλεύτηκαν την υπάρχων διαφορά και πήγαν στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 30 πόντους (52-30).

Οι γηπεδούχοι αύξησαν το χάντικαπ στους 30 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου (69-39). Οι Βαυαροί όμως αντέδρασαν και με τα πέντε συνεχόμενα τρίποντα των Έντουαρντς και Φρανσίσκο «ψαλίδισαν» την διαφορά πολύ γρήγορα στους 12 πόντους (70-62) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Με την Μονακό να συνεχίζει και να ελέγχει το παιχνίδι ένα επιθετικό ξέσπασμα των φιλοξενουμένων από τα χέρια του Φρανσίσκο έριξε την διαφορά στο τρίποντο (80-77), με τους Μονεγάσκους όντας εύστοχοι από την γραμμή της φιλανθρωπίας στα τελευταία λεπτά να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 89-85 που τους εξασφάλισε και παράλληλα το πλεονέκτημα έδρας στα Play-Offs.

Σπουδαία εμφάνιση από τους γηπεδούχους έκανε ο Ντιαλό με 20 πόντους και ο διπλός Μάικ Τζέιμς με 17 πόντους και 12 ασσίστ, ενώ από τους Γερμανούς ο Έντουαρντς τελείωσε το ματς με 26 πόντους και 6 τρίποντα ,ενώ ο Φρανσίσκο με 17.

Tα δεκάλεπτα: 29-15, 52-30, 72-60, 89-85