Ρεάλ Μ. - Μπασκόνια 91-95: Ο Χάουαρντ της χάρισε την είσοδο στα play - in

Η Μπασκόνια με έναν τρομακτικό Χάουαρντ (35π) πέρασε από το WiZink Center επικρατώντας με 95-91 της Ρεάλ και εξασφάλισε την παρουσία της στα play - in της φετινής Euroleague.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 27-12,με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 27-17 με καλάθι και φάουλ του Μονέκε. Στην δεύτερη περίοδο, το επιμέρους 15-5 των Βάσκων έριξε την διαφορά στους 3 (40-37),με τους γηπεδούχους να απαντούν με δικό τους σερί 8-0 (48-37) και το ημίχρονο να λήγει με σκορ 48-42 χάρη σε τρίποντο του Χάουαρντ.

Στο καλάθι του Κοζέρ ανέβασε την διαφορά στους 9 (56-47). Όμως,οι Βάσκοι με επιμέρους 13-2 πέρασαν μπροστά με 60-58,με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 64-65 με καλάθι του Μούσα. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 73-67,αλλά η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς με 13-0 σερί πήρε προβάδισμα 7 πόντων (73-80). Δύο τρίποντα από Καμπάτσο και Χεζόνια μείωσαν την διαφορά στον πόντο (81-82). Ο Βενσάν Πουαριέ έχασε μια κρίσιμη βολή με το σκορ στο 88-91,με τον Χάουαρντ να μην λαθεύει και να κάνει το 89-93 από την γραμμή της φιλανθρωπίας. Ο Μούσα με κάρφωμα έκανε το 91-93 με 12,1" στο ρολόι.

Για τους Καστιγιάνους ο Χεζόνια είχε 18 πόντους και ο Μούσα 16. Για τους νικητές ο Χάουαρντ πέτυχε 35 πόντους (7/12 τρίποντα),ενώ ο Ματ Κοστέλο προσέθεσε 19.