Ρεάλ Μ. - Ερυθρός Αστέρας 101-94: Φεστιβάλ επιθετικού μπάσκετ

Η Ρεάλ επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα στην Μαδρίτη με 101-94 σε ένα φεστιβάλ επιθετικού και ελεύθερου μπάσκετ.

Οι φιλοξενούμενοι,στο ξεκίνημα,προηγήθηκαν με 10-5 αλλά η Ρεάλ απάντησε με επιμέρους σκορ 15-3 για το 20-13,με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 20-21 με τρίποντο του Νέντοβιτς. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το καλάθι του Χεζόνια έγραψε το 35-29,με τον Ερυθρό να τρέχει σερί 9-0 για το 35-38. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 44-47.

Στο δεύτερο μισό, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 19-7 και εκτόξευσε την διαφορά στους 14 πόντους (52-66). Οι Μαδριλένοι απάντησαν με σερί 13-0 και μείωσαν στους 3 (67-70). Οι δύο ομάδες πήγαν στα τελευταία δέκα λεπτά από την αφετηρία του 72-75 που διαμορφώθηκε από το καλάθι του Χάνγκα. Εκεί,4 σερί πόντοι του Τζόελ Μπολομπόι έδωσαν προβάδισμα 7 πόντων στους Σέρβους (75-82). Το 9-1 που έτρεξε η Ρεάλ της έδωσε προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (86-85). Ο Ίλιτς απάντησε με τρίποντο για το 86-88,με τις δύο βολές του Μούσα να γράφουν το 89-88. Ο Χάνγκα με 5 προσωπικούς πόντους έδωσε αέρα 4 πόντων στην ομάδα του (89-93). Όμως,η Ρεάλ αποφάσισε να κερδίσει και με επιμέρους σκορ 12-1 στα τελευταία 120" πήρε την νίκη με 101-94.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Τζάναν Μούσα με 30 πόντους και ο Μάριο Χεζόνια με 20. Για τους Σέρβους ο Νέντοβιτς σκόραρε 30 πόντους και ο Χάνγκα 22.

Τα δεκάλεπτα:20-21,44-47,72-75,101-94