Ερυθρός Αστέρας – Βίρτους 94-79: Ο Νέντοβιτς έβαλε σε μπελάδες την Μπολόνια

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Ερυθρός που έριξε ακόμα πιο κάτω την Βίρτους με σκορ 94-79 , με τους Ιταλούς να πέφτουν στο 17-14 και το όνειρο της εξάδας σιγά σιγά να εξανεμίζεται.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο μέρος , με τις δυο ομάδες να έχουν γρήγορο ρυθμό και να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ, μέχρί το 19’. Εκεί, ο Ερυθρός Αστέρας με δυο συνεχόμενα τρίποντα του Τόμπι και του Τεόντοσιτς στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου πήρε προβάδισμα με σκορ 48-42.

Στο δεύτερο μέρος , οι γηπεδούχοι με 7 συνεχόμενους πόντους του Νέντοβιτς αύξησαν την διαφορά σε διψήφιες τιμές (59-49). Λούντμπεργκ και Σενγκελία ανέλαβαν δράση και ισοφάρισαν σε 61-61. Οι γηπεδούχοι πήραν εκ  νέου τα ηνία του αγώνα και με ένα 11-0 ξανά ανέβασαν την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (72-61) , με τον Σενγκέλια να μειώνει σε 74-65 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο , η Βίρτους έφτασε να μειώσει στους έξι πόντους (84-78) , με τους Σέρβους να κάνουν ένα σερί 10-0  για το 94-78, με τον Λούντμπεργκ με μια εύστοχη βολή να διαμορφώνει το 84-79.

Από τους Σέρβους ξεχώρισαν οι Νέντοβιτς με 25 πόντους και 7 ασσίστ , ενώ από πλευράς Ιταλών και ο Σενγκέλια είχε 25 πόντους αλλά ήταν κυριολεκτικά μόνος

Τα δεκάλεπτα: 21-23,48-42,74-65, 94-79