Ολυμπιακός – Βιλερμπάν 80-64: Ένα ξέσπασμα στο φινάλε και ο "μπαμπούλας" Φαλ, έδιωξαν τα… σύννεφα

Το +14 του 17’ (36-22) έκανε τους παίκτες του Ολυμπιακού να πιστέψουν πως το παιχνίδι είχε τελειώσει από νωρίς, όμως η Βιλερμπάν τους απέδειξε πως στο υψηλό επίπεδο της Euroleague, δεν συγχωρείται η χαλάρωση (59-61 στο 33’). Στο τελευταίο επτάλεπτο, όμως, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έπρεπε, έτρεξε ένα εντυπωσιακό  21-3 και με το υπέρ του 80-64, επέστρεψε στις νίκες, ανέβηκε στο 19-12 και συνεχίζει να διατηρεί το προβάδισμα για την πρώτη εξάδα, όντας, παράλληλα γερά στο… κόλπο της τετράδας. Ασταμάτητος ο Φαλ με 12 πόντους, έξι ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και ισάριθμες τάπες.

Με τρίποντο του Κάνααν και γκολ – φάουλ του Φαλ για το 6-4, ξεκίνησε η αναμέτρηση του ΣΕΦ. Το τρίποντο του Πίτερς για το 9-4, έδωσε ένα γρήγορο προβάδισμα πέντε πόντων στους «ερυθρόλευκους», ενώ το κάρφωμα του Φαλ έφερε το 11-4. Ο σέντερ του Ολυμπιακού συνέχισε να κυριαρχεί επί του συνονόματού του παίκτη της Βιλερμπάν (13-4), με τον Παπανικολάου να φέρνει το πρώτο διψήφιο προβάδισμα για τους Πειραιώτες (15-4). Ο Φαλ συνέχισε να… τρομοκρατεί τους αντιπάλους του (17-4), με τον Ντε Κολό με γκολ – φάουλ να διακόπτει το σερί των γηπεδούχων (17-7). Ακόμα ένα γκολ – φάουλ, αυτή τη φορά από τον Γιαακοβ, μείωσε σε 20-12, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Το γκολ – φάουλ του… Σενεγαλέζου Φαλ, μείωσε ακόμα περισσότερο για την Βιλερμπάν (20-14), με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Τέσσερις σερί πόντοι του Πετρούσεβ, όμως, έφεραν και πάλι τον Ολυμπιακό στο +10 (24-14), την ίδια ώρα που ο Ράιτ… μοίραζε τάπες! Ένα τρίποντο σε… νεκρό χρόνο του Εντιαγέ μείωσε σε 24-17, ενώ ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Ντε Κολό, έφερε το 26-20. Δύο τρίποντα από τους Λαρεντζάκη και Γουόκαπ και 2/2 βολές του Πετρούσεβ… εκτόξευσαν την διαφορά στο +14 (36-22), Τζάκσον και Φαλ μείωσαν σε 39-29, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 43-35, τον Μπαρτζώκα, όμως, να προβληματίζεται με τον τραυματισμό του Φιλίπ Πετρούσεβ στο δεξί γόνατο, με τον Σέρβο φόργουορντ / σέντερ, μάλιστα, να μεταβαίνει άμεσα στο «Ιατρικό» για να υποβληθεί σε μαγνητική.

Με δυο βολές του Λουβαβού Καμπαρό για το 43-37, ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα του ΣΕΦ. Μάλιστα, ένα μακρινό τρίποντο το Τζάκσον για το 43-30, έφερε τους Γάλλους σε απόσταση βολής, μετά από πολλή ώρα. Σχεδόν μετά από τρία λεπτά στο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός πέτυχε το πρώτο του καλάθι με τον Πίτερς (45-40), όμως η Βιλερμπάν, με ένα 5-0, έφερε το ματς στα ίσα (45-45). Το floater του Λι ανέβασε το επιμέρους σκορ των φιλοξενούμενων στο 12-2 (45-47), με τον Πίτερς να δίνει λύση με γκολ – φάουλ για το 48-47. Ο Παπανικολάου με λέι απ πέτυχε το 52-49, όμως η Βιλερμπάν απάντησε με ένα 0-4 για το 52-53, με τους Γάλλους να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 55-54, χάρη σε ένα επιμέρους 11-20.

Με γκολ – φάουλ του Ράιτ για το 57-55, ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Ο Λαρεντζάκης πήρε το επιθετικό φάουλ από τον Σκοτ, με τον Πίτερς με τρίποντο να πετυχαίνει το 59-55. Ντε Κολό και Λι, με ένα γρήγορο 4-0, έφεραν και πάλι το παιχνίδι στην ισοπαλία (59-59). Μάλιστα, ακόμα ένα καλάθι του Ντε Κολό, έφερε και πάλι την Βιλερμπάν μπροστά με 61-59. Γκος και ΜακΚίσικ, με ένα γρήγορο 5-0, έφεραν και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά με 64-61, για να έρθει το κάρφωμα του Πίτερς στον αιφνιδιασμό για το 66-61 να βάλει… φωτιά στο ΣΕΦ. Το τρίποντο του Λαρεντζάκη για το 69-61, ανέβασε το «ερυθρόλευκο» σερί στο 10-0. Ο Πίτερς με νέο τρίποντο πέτυχε το 72-61, με την Βιλερμπάν, πλέον, να έχει… καταπιεί θάλασσα. Ο Φαλ με κάρφωμα για το 74-61, ανέβασε το σερί στο 15-0, ο ΜακΚίσικ με τρίποντο για το 18-0 ανέβασε το σκορ στο 77-61, ο Λοβέρν με 1/2 βολές για το 77-62, έσπασε το σερί των γηπεδούχων, όμως το παιχνίδι είχε… τελειώσει, με τον ΜακΚίσικ με τρίποντο στο φινάλε να διαμορφώνει το τελικό 80-64.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 43-35, 54-55, 80-64

Οn fire: Ο Άλεκ Πίτερς με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού.

Ξεχώρισαν: Απολαυστικός ο Φαλ με 12 πόντους, έξι ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και ισάριθμες τάπες. Για την Βιλερμπάν, 14 πόντους είχε ο Λουβαβού Καμπαρό και από 10 οι Ντε Κολό, Φαλ και Λοβέρν.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 για τον Ολυμπιακό (80-64) στο 40’.

Διαιτητές: Λότερμοζερ, Τραβίτσκι, Μάγκιτς