Άλμπα Β. - Ρεάλ Μ. 79-86: Κλείδωσε και μαθηματικά το πλεονέκτημα

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε δύσκολα της Άλμπα στο Βερολίνο με 89-76 και κλείδωσε και μαθηματικά το πλεονέκτημα στα play-offs της Ευρωλίγκα.

Η Άλμπα ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 17-7 με τρίποντο του Σνάιντερ. Πέντε πόντοι του Χεζόνια μείωσαν την διαφορά στους 5 (17-12),με τον Ολίντε να γράφει το 26-16 της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο,η Ρεάλ έτρεξε επιμέρους σκορ 14-2 για το 28-30. Τέσσερις πόντοι του Χέρμανσον επανέφεραν το προβάδισμα για τους γηπεδούχους (38-32),με το ημίχρονο να λήγει 40-38 με καλάθι του Κουμάντζι.

Στο δεύτερο μισό,οι Βερολινέζοι ξεκίνησαν όπως και το πρώτο με επιμέρους σκορ 11-3 και προηγήθηκαν με 11 (51-38). Οι Μαδριλένοι απάντησαν με επιμέρους 14-1 και έφεραν την ισοπαλία στους 52. Οι δύο ομάδες πήγαν στην τελευταία περιόδου από την αφετηρία του 57-58. Εκεί, ο Κουμάντζι με κάρφωμα έκανε το 62-61 αλλά ο Γιαμπουσέλε έβαλε ξανά την Ρεάλ σε θέση οδηγού (62-65). Το καλάθι και φάουλ του Τίμαν έδωσε ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους (70-69). Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 6-0 για το 70-75. Η Άλμπα απάντησε με επιμέρους σκορ 7-2 απάντησε για το 77-77. Σε εκείνο το σημείο, οι πρωταθλητές Ευρώπης ήταν πιο ψύχραιμοι και με καλύτερες επιλογές και κερδισμένα επιθετικά ριμπάουντ, επικράτησε με 86-79.

Για τους Γερμανούς ο Ματ Τόμας είχε 16 πόντους και ο Τίμαν 14. Για τους νικητές, ο Χεζόνια πέτυχε 22 πόντους και ο Γιαμπουσέλε 17.