Ερυθρός Αστέρας - Μπασκόνια 90-91: Τεράστια νίκη για τους Βάσκους που άλωσαν το Βελιγράδι με καυτό Χάουαρντ

Σε ένα ματς θρίλερ η Μπασκόνια πήρε διπλό μεγάλης σημασίας στο Βελιγράδι επί του Ερυθρού Αστέρα με ακόμα μια ασύλληπτη παράσταση του Μάρκους Χάουαρντ. Αποθεώθηκε ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς στην επιστροφή του ως αντίπαλος των "ερυθρόλευκων".

Στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ αλλά ο Ερυθρός βρήκε ,στην συνέχεια,καλύτερο ρυθμό και προηγήθηκε με 21-13 με τρίποντο του Λάζιτς. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 30-20 με καλάθι του Σμαρτ. Στην δεύτερη περίοδο συνεχίστηκε το ίδιο μοτίβο,με τον Ερυθρό να διατηρεί διάφορες μεταξύ 6-10 πόντων και το ημίχρονο να λήγει 52-43 με τρίποντο από τον Μαρίνκοβιτς.

Στο δεύτερο μισό το παιχνίδι άλλαξε εντελώς μορφή,με την Μπασκόνια να κυριαρχεί και να προσπερνά για πρώτη φορά στο παιχνίδι με τρίποντο του Μάρκους Χάουαρντ (60-61). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 62-69 με άλλο ένα τρίποντο του Βάνια Μαρίνκοβιτς. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ανατροπή,παρότι οι Βάσκοι προηγήθηκαν ακόμα και με 12 πόντους (65-77). Το τρίποντο του Γκεντράιτις έφερε το ματς στον πόντο (83-84),με τον Χάουαρντ να απαντάει με 4 σερί πόντους για το 88-83. Ο Ντος Σάντος και αυτός με 4 αναπάντητους πόντους έφερε το ματς ξανά στον πόντο,όμως το χαμένο ριμπάουντ στην άστοχη βολή του ΜακΙντάιρ έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενουμένων πριν το τελικό 90-91 με τρίποντο του Ντος Σάντος στην εκπνοή.

Για τους Σέρβους ο Ντος Σ΄΄αντος είχε 26 πόντους με 4/7 τρίποντα, ενώ ο Γκεντράιτις είχε 13. Για τους νικητές ο φοβερός Μάρκους Χάουαρντ είχε 32 πόντους (7/10 τρίποντα) ενώ ο Μονέκε έκανε double double με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα:30-20,52-43,62-69,90-91