Βιλερμπάν - Ερυθρός Αστέρας 100-91: Με φοβερή τέταρτη περίοδο λύγισε τους Σέρβους

Η Βιλερμπάν επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 100-91 και πέτυχε για πρώτη φορά φέτος 2 σερί νίκες στην διοργάνωση.

Οι Σέρβοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 10-4 με τρίποντο του Νέντοβιτς και 25-16,όμως η Ασβέλ αντέδρασε και με σερί 9-0 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έφεραν το ματς στα ίσα. Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με το σκορ στο 48-45 με τρίποντο του Εντιαγέ.

Στο δεύτερο μισό οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 62-57 με βολές του Λι  και πήγαν στην τέταρτη περίοδο με διαφορά 3 πόντων (70-67). Εκεί οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι πετυχαίνοντας 30 πόντους. Με επιμέρους σκορ 15-4 προηγήθηκαν 85-74 και στην συνέχεια 98-83 κλειδώνοντας έτσι την νίκη πριν το τελικό 100-91.

Για τους νικητές ο Πάρις Λι πέτυχε 23 πόντους και ο Λοβέρν 17 ,ενώ για τους Σέρβους ο Νέντοβιτς είχε 26,με τον Γιάγκο Ντος Σάντος να προσθέτει άλλους 16.

Τα δεκάλεπτα:25-16,48-45,70-67,100-91