Βιλερμπάν - Μακάμπι 91-94: Με Μπάλντγουιν οδηγό έφυγε με διπλό από το Αστρομπάλ

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε εκτός έδρας της Βιλερμπάν με 94-91 σε ένα αγωνιώδες και συνάμα χορταστικό ματς.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι ,χωρίς κάποια να παίρνει σημαντικό προβάδισμα,με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 19-17. Η Μακάμπι μπήκε με το πόδια στο γκάζι στην δεύτερη περίοδο και έτρεξε ένα επιμέρους 16-3 για το 22-33. Ομοίως, η Ασβέλ έκανε σερί 15-0 για το 37-33 με το ημίχρονο να λήγει με το σκορ στο 46-45 με τρίποντο του Πάρις Λι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ισραηλινοί είχαν συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα,χωρίς να μπορούν να ξεφύγουν,με την τέταρτη περίοδο να αρχίζει με την αφετηρία του 66-70 χάρη σε καλάθι του Ρομάν Σόρκιν. Εκεί οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς περισσότερο στα μέτρα τους και με κυριαρχικό Λοβέρν έδειξαν ότι θα μπορούσαν να πάρουν το παιχνίδι. Όμως το άστοχο τρίποντο του Ντε Κόλο με το σκορ στο 85-85 ,οι δύο εύστοχες βολές του Μπράουν και το λάθος στην επαναφορά που έφερε αντιαθλητικό φάουλ στον Μπάλντγουιν έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων,οι οποίοι πήραν την νίκη με 94-91 μετά και το μπλοκ που δέχτηκε ο Ντε Κόλο στο τρίποντο που επιχείρησε για να στείλει το ματς στην παράταση.

Για τους γηπεδούχους ο Λοβέρν με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Ντε Κολό με 22 πόντους προσπάθησαν να αποτρέψουν την ήττα. Για τους νικητές ο Μπάλντγουιν είχε 21 πόντους και 8 ασίστ με τον Μπράουν να προσθέτει άλλους 16.