Ρεάλ Μ. – Άλμπα Β. 99-75: Διατήρησε το αήττητο της η «Βασίλισσα»

Συνεχίζει το αήττητο η Ρεάλ με… θύμα  της αυτήν την φορά την Άλμπα , της οποία επιβλήθηκε με σκορ 99-75.   Η «Βασίλισσα» συνεχίζει να βρίσκεται στην πρώτη θέση με 9-0 ενώ οι Γερμανοί έπεσαν στο 1-9.

Σε πολύ καλό επιθετικό βράδυ βρέθηκε η Ρεάλ που επιβλήθηκε από την αρχή στο παιχνίδι. Η ομάδα της Μαδρίτης ήταν εύστοχη στα πρώτα δέκα λεπτά καθώς πέτυχε 27 (!) πόντους με τον Χεζόνια και τον Καμπάτσο να έχουν πάρει φωτιά. Στην δεύτερη περίοδο , η ομάδα του Βερολίνου δεν επέτρεψε στην βασίλισσα να ξεφύγει περαιτέρω.

Στο δεύτερο μέρος οι Ισπανοί μπήκα με τον ίδιο ζήλο όπως το πρώτο. Οι επιτυχημένες ενέργειες του Μούσα απέδωσαν καρπούς και η Ρεάλ αύξησε το χάντικαπ στους 16 (67-51) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο η Ρεάλ δεν επέτρεψε στην ομάδα της Γερμανίας να διεκδικήσει κάτι στο παιχνίδι. Έκανε το καλύτερο επιθετικό της δεκάλεπτο αφού σημείωσε 30 πόντους και πήρε άλλη μια νίκη με σκορ 99-75

Πρώτος σκόρερ για του Μαδριλένους ήταν ο Χεζονια με 26 πόντους και από μεριάς Αλμπα ο Προσιντα με 14.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 44-33, 67-51, 99-75