Βίρτους Μπολόνια - Ζαλγκίρις 79-82: Πολύ σκληροί για να πεθάνουν οι Λιθουανοί

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Ζαλγκίρις άρχισε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 2-10. Ωστόσο, οι Ιταλοί έβγαλαν αντίδραση και με ένα επιμέρους 21-5 έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 8 πόντους (23-15).

Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι προηγήθηκε ακόμα και με 15 πόντους (40-25) ωστόσο η Ζαλγκίρις επέστρεψε και πηγε στα αποδυτήρια με την διαφορά να βρίσκεται μόλις στους 5 πόντους (42-37).

Και στην τρίτη περίοδο η Βίρτους άγγιξε την διαφορά των 15 πόντων με τρίποντο του Σενγκέλια, ωστόσο για μια ακόμα φορά ο ομάδα του Κάζις Μακσβίτις ήταν πολύ σκληρή για να παραδώσει τα όπλα και μείωσε στο 65-58 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Ο Κίναν Έβανς με δύσκολο τρίποντο στα 3'50'' πριν την λήξη έφερε το ματς στα ίσα(73-73) αλλά δεν σταμάτησε εκεί, καθώς με ακόμα 5 δικούς του πόντους έφτασε την διαφορά στους 6 (74-80). Η Μπολόνια προσπάθησε να γυρίσει την εις βάρος της κατάσταση, έφτασε στο έναν πόντο 5 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, όμως το λάθος του Κορντινιέ στην τελευταία κατοχή των Ιταλών που πάτησε την baseline έδωσε οριστικά την νίκη στην Ζαλγκίρις με τις 1/2 βολές του Ρόλαντ Σμιτς, καθώς ο Χακετ δεν πρόλαβα να εκδηλώσει επίθεση στα μόλις 2,5 δεύτερα που απέμεναν.

MVP της αναμέτρησης, αναμφίβολα ήταν ο Κίναν Εβανς, ο οποίος μέτρησε 25 πόντους με 4/6 τρίποντα,ενώ πολύ ουσιαστικός ήταν και ο Εντγκάρας Ουλανόβας με 11 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μίκι με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ αλλά και ο Τόκο Σενγκέλια με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα:23-15,42-37,63-58,79-82