Παναθηναϊκός-Μπάγερν 80-73: Στον τελικό του 5ου τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος προκρίθηκαν οι πράσινοι

Ο Παναθηναικός νίκησε την Μπάγερν Μονάχου με 80-73 στα ημιτελικά του 5ου τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος και θα αντιμετωπίσει στον τελικό την Εφές.

Ο Παναθηναικός είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με 15 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-13). Αν και η Μπάγερν Μονάχου πίεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι "πράσινοι" βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκα με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-37).

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ομάδα του κόουτς Λάσο να πιέζει, ενώ η ομάδα του κόουτς Αταμάν ήταν πιο αποτελεσματική και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-58). Ο Παναθηναικός είχε ρυθμό και ταχύτητα, ενώ διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Μπάγερν Μονάχου με 80-73.

Δεκάλεπτα: 28-13, 43-37, 61-58, 80-73