Μπάγερν Μονάχου-Ερ. Αστέρας 84-82: Με ανατροπή οι Βαυαροί πήραν την νίκη και κατέκτησαν το τουρνουά «Magenta»

Η Μπάγερν Μονάχου έκανε ανατροπή και νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα με 84-82, κατακτώντας το τουρνουά «Magenta».

Ο Ερυθρός Αστέρας είχε τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-17). Οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-35).

Οι Βαυαροί ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με ένα επί μέρους σκορ 20-14. Η σερβική ομάδα είχε απαντήσεις και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-55). Η Μπάγερν Μονάχου έκανε την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 29-22, για αυτό και νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα με 84-82.

Από την Μπάγερν Μονάχου διακρίθηκαν οι Έντουαρντς και Μπούκερ με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Φραντσίσκο είχε 13 πόντους. Από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Χάνγκα και Μίτροβιτς με 15 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-25, 35-46, 55-60, 84-82