Φενέρμπαχτσε-Μπαχτσεσεχίρ 100-93: Στην παράταση νίκησαν οι κίτρινοι

Η Φενέρμπαχτσε νίκησε την Μπαχτσεσεχίρ με 100-93 στην παράταση σε φιλικό αγώνα.

Αν και η Φενέρμπαχτσε πήρε προβάδισμα με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-15), η Μπαχτσεσεχίρ μείωσε την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι "κίτρινοι" βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-43).

Η Μπαχτσεσεχίρ πήρε το momentum στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-59). Η ομάδα του κόουτς Δημήτρη Ιτούδη ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο, μάζεψε την διαφορά και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (87-87). Η Φενέρμπαχτσε ήταν πιο αποτελεσματική στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και νίκησε την Μπαχτσεσεχίρ με 100-93.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Μότλει και Μαχμούτογλου με 26 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Νικ Καλάθης είχε έντεκα πόντους και επτά ασίστ και ο Τζόι Ντόρσεϊ σκόραρε 8 πόντους.

Η Φενέρμπαχτσε θα αντιμετωππίσει την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης σε φιλικό αγώνα, την Δευτέρα (11/9).

Δεκάλεπτα: 28-15, 47-43, 59-69, 87-87 κ.δ., 100-93 παρ