ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 87-81: Το έκανε θρίλερ στο τέλος αλλά πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά

Η ΑΕΚ υπερασπίστηκε την έδρα της και επικράτησε του ΠΑΟΚ με , με αποτέλεσμα να κάνει το 2-1 στην σειρά των προημιτελικών και να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να προηγείται με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-20). Οι κιτρινόμαυροι έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 23-9 στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να προηγηθούν με είκοσι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-29).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η Ένωση διατήρησε την διαφορά σε διψήφια νούμερα και παρά την πίεση του ΠΑΟΚ, πήρε προβάδισμα με 13 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου (68-55). Αν και οι ασπρόμαυροι πέρασαν στην αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 26-19, με την ΑΕΚ να διαχειρίζεται αποτελεσματικά την κατάσταση, να νικάει εντός έδρας με 87-81 και να παίρνει το εισιτήριο για τα ημιτελικά της Basket League. Ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει στο καλάθι του ΠΑΟΚ που δεν μέτρησαν οι διαιτητές για το 83-81, με τους ασπρόμαυρους να εκφράζουν τις διαμαρτυρίες τους μέσω tweet.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 49-29, 68-55, 87-81

On Fire: Ο Μέικον με 19 πόντους, πέντε ασίστ και ένα ριμπάουντ σε 28:20 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 49-29 (οι είκοσι πόντοι της ΑΕΚ) στο τέλος του ημιχρόνου

Ξεχώρισαν: Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Μέικον και Γκίκας με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον ΠΑΟΚ διακρίθηκαν οι Γκρίφιν και Λοβ με 18 και 13 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά:  Τα 10 λάθη του ΠΑΟΚ, με την ΑΕΚ να έχει πέντε λάθη.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Πουρσανίδης, Τζιόπανος