Ιωνικός – Χαρίλαος Τρικούπης 100-85: Ξέσπασε με 100άρα

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο και στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του Πλάτωνα, ο Ιωνικός επικράτησε του Χαρίλαου Τρικούπη με 100-85, βάζοντας τέλος σε ένα αρνητικό σερί τριών ηττών, ενώ παράλληλα κάλυψε και το -13 του αγώνα του πρώτου γύρου.

Εντυπωσιακός ο Ιωνικός στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με το Μεσολόγγι, με τους Νικαιώτες να παίρνουν γρήγορα διαφορά (11-2 και 22-12), να φτάνουν σε double score στο 8’ (28-14), προτού ο Γκριν με πέντε σερί πόντους, γράψει το 28-19 του δεκαλέπτου. Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και με νέο τρίποντο του Γκότσερ, έφεραν το ματς στο σουτ (30-27), όμως Σμιθ και Χόλογουελ ανέλαβαν δράση, έφεραν και πάλι τον Ιωνικό στο +10 (42-32 στο 15’), με τους Νικαιώτες να διατηρούν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου (51-44).

Έξι συνεχόμενοι πόντοι του Μαυροκεφαλίδη έφεραν πάλι τον Ιωνικό στο +16 (63-47), όμως το Μεσολόγγι αποδείχθηκε… εφτάψυχο, καθώς απάντησε με ένα εντυπωσιακό 3-16 για το 66-63, με τον Πουαριέ να γράφει το 68-65 στο 30’. Μαυροκεφαλίδης, Σμιθ και Πετρόπουλος έφεραν και πάλι τον Ιωνικό στο +7 (76-69), με τον Τολιόπουλο με τρίποντο στο 36’ για το 84-73 να.. .τελειώνει το ματς, με τον Ιωνικό να φτάνει στην νίκη με 100-85, καλύπτωντας και την ήττα με 13 πόντους στο ματς του πρώτου γύρου, που τον φέρνει στο 5-9, την ίδια ώρα που η ομάδα του Μεσολογγίου έπεσε στο 4-10.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 51-44, 68-65, 100-85

On Fire: Εξαιρετικός ο Σμιθ με 21 πόντους  (3/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/5 βολές), αλλά και επτά ασίστ

Η μεγαλύτερη διαφορά: +17 για τον Ιωνικό (100-83) στο 39'

Ξεχώρισαν: Χουγκάζ με 17 πόντους, Μαυροκεφαλίδης με 16 και Τολιόπουλος με 15, έκαναν σπουδαίο παιχνίδι για τον Ιωνικό, ενώ για τον Χαρίλαο Τρικούπη, ο Γκότσερ ήταν μια ομάδα μόνος του με 28 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Οι 32 πόντοι που έβαλε ο Ιωνικός στην τελευταία περίοδο, που του έδωσαν όχι μόνο την νίκη, αλλά και την διαφορά.

Διαιτητές:  Σώμος, Παντελίδης, Καρδάρης