Άρης-Λαύριο 89-94: Σπουδαίο διπλό και παραμένει στην πρώτη θέση

Το Λαύριο νίκησε εκτός έδρας τον Άρη με 94-89, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 10-4, ενώ οι κιτρινόμαυροι έπεσαν στο 4-9.

Οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους κομμάτια στα πρώτα λεπτά, με τους κιτρινόμαυρους να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-17). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Άρη να ξεφεύγει με οχτώ πόντους στο 38' (42-34), αλλά το Λαύριο να έχει προβάδισμα δύο πόνων στο τέλος του ημιχρόνου (45-43).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι έριξαν την διαφορά στους δύο πόντους (49-47, 22'), με το Λαύριο να βρίσκει απαντήσεις και να ανεβάζει και πάλι την διαφορά στους δέκα πόντους (57-47, 24'). Ο Άρης κατάφερε και πάλι να μιεώσει, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-60).  Αν και οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο 37' (85-73), οι κιτρινόμαυροι πάλεψαν και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους τρεις πόντους (92-89), με το Λαύριο όμως να νικάει 94-89.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 43-45, 60-67, 89-94

On Fire: Ο Ντιαλό με 23 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και μία ασίστ

Η μεγαλύτερη διαφορά: Οι δώδεκα πόντοι για το Λαύριο στο 37' (85-73)

Ξεχώρισαν: Από τον Άρη ξεχώρισαν οι Τσάλμερς και Λιτλ με 21 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Λαύριο διακρίθηκε ο Ντιαλό με 23 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 17 λάθη του Άρη, με το Λαύριο να έχει 12 λάθη.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Συμεωνίδης, Ανδρικόπουλος