Ηρακλής-Περιστέρι 71-75: Στην παράταση πήρε το "διπλό" με κορυφαίο τον Γκρέι

Το Περιστέρι πήρε το "διπλό" στο Ιβανώφειο, νικώντας τον Ηρακλή στην παράταση με 75-71, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Basket League.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και είχε προβάδισμα εννιά πόντων στο 6' (12-3), με το Περιστέρι να μαζεύει την διαφορά στους τρεις στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-15). Αν και οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξεφύγουν, η ομάδα από τα δυτικά προάστια με τρίποντο του Γκρέι ισοφάρισε στο 14' (23-23) και πήρε το προβάδισμα τρία λεπτά αργότερα (28-27). Το Περιστέρι ήταν μπροστά στα τελευταία δευτερόλεπτα της δεύτερης περιόδου (33-31), αλλά ο Βεργίνης... με την ιδιαίτερη βοήθεια του  Άρλετζ, που έβαλε την μπάλα στο καλάθι της ομάδας του έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (33-33).

Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί, με τον Ηρακλή να καταφέρνει να έχει προβάδισμα έξι πόντων πριν το τελευταίο δεκάλεπτο (53-47). Αν και ο Γηραιός ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος της τέταρτης περίόδου (56-52, 24'), το Περιστέρι κατάφερε να ισοφαρίσει στο 38' με τρίποντο του Γκρέι (60-60), το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της κανονικής περιόδου. Το Περιστέρι πήρε προβάδισμα νωρίς στην παράταση, αλλά παρότι δεν μπόρεσε να ξεφύγει, νίκησε τον Ηρακλή και πήρε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 75-71.

Από την Ηρακλή ξεχώρισε ο Χάνλαν με 17 πόντους, ενώ από το Περιστέρι διακρίθηκαν οι Γκρέι και Μακλίν με 26 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 18-15, 33-33, 53-47, 60-60 (τέλος κανονικής περιόδου), 71-75 (παράταση)

Διαιτητές: Κορομηλάς, Παναγιώτου, Καλδίρης

Μεγαλύτερη διαφορά: Το 15-6 στο 7'

On fire: Ο Γκρέι του Περιστερίου με τους 26 πόντους

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 16/41 του Ηρακλή στα δίποντα