Ιταλικό Σούπερ Καπ: Νίκες για Μπρέσια, Ρέτζιο Εμίλια, Πέζαρο και Μπρίντιζι

Πέρα από την νίκη της Αρμάνι Μιλάνο επί της Βαρέζε με 91-77, νίκες σημείωσαν οι Μπρέσια, Ρέτζιο Εμίλια, Πέζαρο και Μπρίντιζι κόντρα στις Καντού, Φορτιτούντο Μπολόνια, Βίρτους Ρόμα και Σάσαρι αντίστοιχα, στο πλαίσιο του Ιταλικού Σούπερ Καπ.

Αναλυτικά:

Μπρέσια-Καντού: 88-78

Αν και η ομάδα από την Λομβαρδία βρέθηκε μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου (42-40), η Μπρέσια γύρισε το παιχνίδι και νίκησε με 88-78.

Από την Μπρέσια ξεχώρισαν οι Τσέρι και Κρόφορντ με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Καντού διακρίθηκαν οι Τζόνσον και Τόμας με 16 και 13 πόντους.

Περίοδοι: 19-17, 40-42, 66-64, 88-78

Φορτιτούντο Μπολόνια-Ρέτζιο Εμίλια: 93-95

Τι και αν η Φορτιτούντο Μπολόνια ήταν μπροστά στο σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-63), η Ρέτζιο Εμίλια κατάφερε να ισοφαρίσει (86-86) και να νικήσει το ματς στην παράταση (95-93).

Από την Φορτιτούντο Μπολόνια 26 και 15 πόντους έβαλαν οι Αραντόρι και Χαπ, ενώ από την Ρέτζιο Εμίλια ξεχώρισαν οι Τέιλορ και Κίζλινγκ με 26 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 22-20, 45-40, 70-63, 86-86, 93-95

Βίρτους Ρόμα- Πέζαρο: 56-89

Η Πέζαρο ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, διατήρησε την διαφορά και τελικά νίκησε την Βίρτους Ρόμα με 89-56.

Από την Βίρτους Ρόμα διακρίθηκαν οι Έβανς και Ρόμπινσον με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την νικητήρια ομάδα κορυφαίος με 15 πόντους ο Ζανότι .

Περίοδοι: 16-24, 25-44, 44-67, 56-89

Μπρίντιζι-Σάσαρι: 96-95

Τι και αν η Σάσαρι προπορεύονταν από την αρχή του αγώνα έως το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (77-70), η Μπρίντιζι γύρισε το παιχνίδι και επικράτησε (96-95).

Από την ομάδα της Νότιας Ιταλίας διακρίθηκαν οι Χάρισον και Κρούμπαλι με 21 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Σάσαρι ξεχώρισαν οι Σπίσου και Μπιλάν με 22 και 18 πόντους.

Περίοδοι: 25-28, 46-57, 70-77,96-95