Λαύριο - Μαρούσι 76-90: Τρίτη συνεχόμενη νίκη με όργια Χιλ

Το Μαρούσι επικράτησε εκτός έδρας του Λαυρίου με 90-76 και πέτυχε την τρίτη του νίκη σε τέσσερα παιχνίδια στα play - out της Basket League. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Αχμέντ Χιλ με 36 πόντους.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και στα μέσα της πρώτης περιόδου έτρεξαν ένα σερί 11-0 και προηγήθηκαν με 19-10 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 27-14 χάρη σε βολή του Ξαβιέ Καστανιέδα. Στη δεύτερη περίοδο,η ομάδα του Νίκου Βετούλα προηγήθηκε ακόμη και με 16 πόντους (22-38) με καλάθι του Ιορδάνου. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τον δείκτη του σκορ στο 30-45 χάρη σε καλάθι του Χιλ.

Στο δεύτερο μισό, το Λαύριο ξεκίνησε με ένα σερί 5-0 για το 35-45. Οι Μαρουσιώτες διατηρούσαν διψήφιες διάφορες με άνεση και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια από την αφετηρία του 53-64 χάρη σε τρίποντο του Θόρντον.Εκεί,οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να μπουν με αξιώσεις στην διεκδίκηση του παιχνιδιού και τελικά ηττήθηκαν με 90-76.

On fire: Ο Αχμέντ Χιλ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών με 36 πόντους (8/11 τρίποντα),5 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ξεχώρισαν: Για το Λαύριο ο Καλίντ Μουρ έκανε double double με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ,ενώ ο Καστανιέδα προσέθεσε 15 πόντους. Για το Μαρούσι ο Γούνταρτ είχε 13 πόντους και 8 ασίστ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +18 στα 35'30" (58-76)

Διαιτητές: Συμεωνίδης,Κατραχούρας, Τσώνος