Μαρούσι - Παναθηναϊκός 79-92: Αποχαιρετά από την κορυφή το 2023

Με όπλο το τρίποντο (12/22), ο Παναθηναϊκός πέρασε με άνεση από το Μαρούσι και με το υπέρ του 79-92, ολοκληρώνει το 2023 πρώτος και αήττητος (12-0).

Αρκετά επιθετικός ήταν ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του αγώνα με τον Ναν και τον Βιλντόζα να κόβουν και να ράβουν με το τριφύλλι να δείχνει πως θέλει να τελειώνει το παιχνίδι από νωρίς (12-28). Στην δεύτερη περίοδο το Μαρούσι έβαλε τα ελεύθερα σουτ και έφτασε να μειώσει την διαφορά σε μονοψήφιες τιμές (24-33) , με τους φιλοξενούμενους να βάζουν τα τρίποντα , ξανά ανέβασαν το χάντικαπ πάνω από τους δέκα (27-40) γεγονός που το εκμεταλλεύτηκαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (35-51).

Στο δεύτερο μέρος , ο Παναθηναϊκός με ένα επιθετικό ξέσπασμα 10-2 , ανέβασε την διαφορά σε υψηλές τιμές με το Μαρούσι να δείχνει ανήμπορο στην άμυνα των πρασίνων να απειλήσει (56-75 σκορ 3ης περιόδου). Στο τέλος η ομάδα των Βορείων Προαστίων δεν τα παράτησε. Με ένα επιθετικό ξέσπασμα 12-3 έριξαν την διαφορά στους 10 (71-81) , με τους Βιλντόζα και Γκριγκόνις να αναλαμβάνουν δράση και να ξανά αυξήσουν την διαφορά πάλι στους 18 (74-92) , με τους Αμαρουσιώτες με ένα 5-0 στο τελευταίο λεπτό να διαμορφώνουν το τελικό 79-92.

Tα δεκάλεπτα: 12-28,37-51,56-75,79-92

On fire:Βιλντόζα με 19 πόντους

Ξεχώρισαν : Από τους γηπεδούχους ο Γιαννόπουλος με 17 πόντους και από τους φιλοξενούμενους ο Γκριγκόνις είχε 16 πόντους.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +24 του Παναθηναϊκού 46-70

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρπάνος, Σκαλτσής, Λιότσιος