ΠΑΟΚ - Άρης 82-76 : Ασπρόμαυρο το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με σκορ 82-76 . Αν και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +20 στο ημίχρονο , ο Άρης επέστρεψε στο ματς χωρίς να καταφέρει να ολοκληρώσει την μεγάλη ανατροπή. Ο δικέφαλος έτσι έφτασε στο 4-3 της βαθμολογίας ενώ στο ίδιο σκορ βρίσκεται και ο Άρης.

Πολύ ορεξάτος και παραγωγικός ήταν ο ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος στην αναμέτρηση με τον Άρη. Στην πρώτη περίοδο , οι γηπεδούχοι σκόραραν 30 (!) πόντους με τον τους Χάρισον , Τσαϊρέλη και Σμίθ να έχουν πάρει φωτιά. Το επιθετικό κρεσέντο το γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον δικέφαλο να βελτιώνει και τον αμυντικό του τομέα (δέχθηκε 12 πόντους ) , η επιμέρους διαφορά υπέρ των ασπρόμαυρων έφτασε στο +20 στο ημίχρονο (54-34).

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά. Το 11-2 σερί που έκανε κυρίως με τον Γκάλινατ , ήταν αρκετό να ρίξει την διαφορά και να "μπει " πάλι στο παιχνίδι.  Βελτιώθηκε αμυντικά  καθώς δέχθηκε 14 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και  έβαλε τα μεγάλα σουτ με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει σε μονοψήφιο αριθμό στο τελευταίο τέλος της περιόδου (68-59). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με ένα 7-0 (68-66) έριξαν το χάντικαπ στο σουτ , με τον ΠΑΟΚ να αντιδράει με ένα μικρό σερί 5-0 και να ξεφεύγει στους έξι ( 73-66). Ο Άρης μείωσε στους τρεις (73-70) όμως από κει και έπειτα η ομάδα του coach Καστρίτη κάποιες λανθασμένες αποφάσεις στην επίθεση της στέρησαν την ολική ανατροπή και ο δικέφαλος γνώρισε την τέταρτή του νίκη στην Basket League με σκορ 82-76.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 54-34, 68-59, 82-76

On fire: Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ο Γκάλινατ με 19 πόντους

Ξεχώρισαν: Από μεριάς γηπεδούχων ο Σμίθ με 18 , ο Άλστον με 17 και ο Χάρισον με 16 πόντους , ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Σανόγκο είχε 17 πόντους και ο Τολιόπουλος 15 .

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +20 του δικεφάλου στο ημίχρονο (54-34)