ΑΕΚ - Καρδίτσα 103-88 : Εύκολο απόγευμα για την Ένωση

Χωρίς να αντιμετωπίσει κάποια δυσκολία η Ένωση επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας 103-88 την ομάδα της Καρδίτσας. Η ΑΕΚ έτσι έφτασε την δεύτερη νίκη της στην Basket League ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν έχουν καταφέρει ακόμα να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα , μετρώντας πέντε ήττες σε ισάριθμα ματς.

Καταιγιστική ήταν η ΑΕΚ από το ξεκίνημα του αγώνα πετυγχαίνοντας 34(!) πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο με την ομάδα της Καρδίτσας να μην μπορεί να ακολουθήσει τον γρήγορο ρυθμό των γηπεδούχων. Η επιθετική πολυφωνία της Ένωσης συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο , ΄΄έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού με μπροστάρηδες τον Ράντλ και τον Τίλμαν και οι ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους κίτρινους να προηγούνται 59-41. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Πλάθα βρήκε σκορ από τους 11(!) παίκτες της 12αδας του πριν τελειώσει καν το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο , οι Θεσσαλοί αν και μείωσαν την διαφορά στους 12 (65-53), η ομάδα του Πλάθα αντέδρασε , δεν έδωσε περιθώρια στους φιλοξενούμενους να μπουν στο παιχνίδι και έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 25 πόντους (86-61). Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν η τελευταία περίοδος με την ομάδα της Καρδίτσας να προσπαθεί να ρίξει τη διαφορά και από την άλλη ο Πλάθα να ξεκουράζει τους βασικούς παίκτες του.  .Ετσι, διαμορφώθηκε λοιπόν το τελικό σκορ 103-88.

Τα δεκάλεπτα : 34-26, 59-41, 86-61,103-88

Οn fire: Ο Ράντλ με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα

Ξεχώρισαν:Από πλευράς Ένωσης ο Κουζμνίνσκας και ο Τίλμαν με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα , ενώ από τους φιλοξενούμενους την πρώτη θέση των σκόρερ μοιράστηκαν ο Καμπερίδης και ο Γουάιτ με 14 πόντους έκαστος.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +25 της ΑΕΚ (86-61, 30:00)

Διαιτητες:Καρπάνος-Μηλαπίδης-Σκανδαλάκης