Λαύριο-Κολοσσός Ρόδου 79-76: Οι μεταλλωρύχοι πήραν την ματσάρα και παραμένουν αήττητοι

Το Λαύριο πήρε την ματσάρα και νίκησε εντός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου με 79-76, για αυτό και ανέβασε το ρεκόρ του στο 2-0, ενώ οι "νησιώτες" έπεσαν στο 1-1.

Αν και ο Κολοσσός Ρόδου είχε διαφορά με πέντε πόντους στο 2' λεπτό (7-2), το Λαύριο ανέβασε ρυθμό και πήρε προβάδισμα με δύο πόντους στο 7' λεπτό (16-14). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στα τελευταία τρία λεπτά, με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-20). Οι μεταλλωρύχοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 28-17, προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-37).

Η ομάδα του κόουτς Σεγκούρα άρχισε πολύ δυνατά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 15-3, μείωσε την διαφορά στον ένα πόντο στο 15' λεπτό (53-52). Η ομάδα του κόουτς Μέξα βρήκε απαντήσεις στα επόμενα πέντε λεπτά και προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-56). Αν και ο Κολοσσός Ρόδου είχε ένα επί μέρους σκορ 20-14 στην τέταρτη περίοδο και πήρε προβάδισμα τρεις φορές με δύο πόντους, το Λαύριο βρήκε απαντήσεις και νίκησε εντός έδρας με 79-76.

Από το Λαύριο διακρίθηκαν οι Καστανέντα και Χέλμς με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από τον Κολοσσό Ρόδου ξεχώρισαν οι Μπραίκοβιτς (13 ριμπάουντ) και Πόλει με 26 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-20, 50-37, 65-56, 79-76