Παναθηναϊκός – Μαρούσι 82-71: Ήταν υπόθεση 10 λεπτών

Το Μαρούσι κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια τον Παναθηναϊκό για ένα δεκάλεπτο, όμως το 31-13 της δεύτερης περιόδου… τελείωσε πριν την ώρα του το ματς του  - άδειου λόγω τιμωρίας - ΟΑΚΑ, με τον Αταμάν να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, το «τριφύλλι» να φτάνει πιο άνετα στην νίκη, από ότι δείχνει το τελικό 82-71 και πλέον να στρέφει την προσοχή του στο εντός έδρας ματς με την Μπάγερν Μονάχου, για την 2η αγωνιστική της Euroleague. Ένταση ανάμεσα σε Αντετοκούνμπο και Λούκοβιτς, αποβλήθηκαν αμφότεροι με ντισκαλιφιέ.

Εξαιρετικό το ξεκίνημα του Μάριους Γκριγκόνις στο παιχνίδι, με τον Λιθουανό να μετρά 3/3 τρίποντα στα πρώτα πέντε λεπτά (13-11). Η εικόνα του Αμαρουσίου, όμως ήταν εξαιρετική στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Χιλ με τρίποντο να πετυχαίνει το 13-16, προτού ο Βιλντόσα, με γκολ – φάουλ, διαμορφώσει το 16-16 της πρώτης περιόδου. Το τρίποντο του Καλαϊτζάκη για το 23-17 έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στους γηπεδούχους, ενώ ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Μαντζούκα, έγραψε το 29-21. Το όμορφο καλάθι του Αντετοκούνμπο έφερε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (31-21), με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει με το… πόδι στο γκάζι, κλείνοντας το ημίχρονο στο +18 (47-29).

Με τέσσερις σερί πόντους του Μπαλτσερόφσκι, με τους οποίους ο Παναθηναϊκός έστειλε την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (51-29), ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΟΑΚΑ. Μαντζούκας, Μπαλτσερόφσκι και Βιλντόσα… εκτόξευσαν την διαφορά στο +28 (61-33), με τον Μωραΐτη, με ακόμα ένα τρίποντο, να πετυχαίνει το 69-45, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Η τελευταία περίοδος κύλησε σε χαλαρούς ρυθμούς,με εξαίρεση την αψιμαχία ανάμεσα σε Αντετοκούνμπο και Λούκοβιτς στο 34', που οδήγησε στην αποβολή των δύο παικτών με ντισκαλιφιέ, καθώς ο Παναθηναϊκός είχε… καθαρίσει από νωρίς το ματς. Ο Σαμοντούροβ πέτυχε το 76-49, με το Μαρούσι να απαντά με ένα 4-0, μειώνοντας σε 76-53. Ο Παναθηναϊκός, πλέον, είχε… κατεβάσει ταχύτητα, με τους φιλοξενούμενους, με ακόμα ένα 13-0 σερί, έριξαν μετά από πολύ ώρα την διαφορά κάτω από τους 20 πόντους, μετατρέποντας το 80-55 σε 80-68, με τον Ξυδά, με τρίποντο, να διαμορφώνει το τελικό 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 47-29, 69-45, 82-71

On Fire: 21 πόντοι και 11 ριμπάουντ ήταν ο απολογισμός του Τζούστον, ο οποίος, όμως, δεν ήταν αρκετός για το Μαρούσι.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +28 για τον Παναθηναϊκό (63-35) στο 25’.

Ξεχώρισαν: Μαντζούκας και Βιλντόσα είχαν από 12 πόντους, με τον Γκριγκόνις να πετυχαίνει 11, ενώ για το Μαρούσι, 13 πόντους είχε ο Γιαννόπουλος και 11 ο Λούκοβιτς.

Διαιτητές:  Αγραφιώτης, Κωνσταντινίδου, Λιότσιος