Περιστέρι-ΠΑΟΚ 71-65: Με double double του Μπιλάν έκανε το 1-0 η ομάδα των δυτικών προαστίων

Το Περιστέρι νίκησε εντός έδρας τον ΠΑΟΚ με 71-65 και έκανε το 1-0 στην σειρά των μικρών τελικών της Basket League.

Πιο δυνατό ξεκίνημα για το Περιστέρι στην αρχή του αγώνα και πήρε προβάδισμα με επτά πόντους στο 7' λεπτό (17-10). Ο ΠΑΟΚ μείωσε την διαφορά στους δύο πόντους (17-15, 9' λεπτό), αλλά οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-15). Αν και οι "ασπρόμαυροι" μείωσαν στους δύο πόντους σε δύο περιπτώσεις, η ομάδα των δυτικών προαστίων κράτησε την διαφορά της και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (37-33).

Παρότι η ομάδα του κόουτς Βασίλη Σπανούλη πήρε προβάδισμα με επτά πόντους σε δύο περιπτώσεις, ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμό και με ένα επί μέρους σκορ 24-19, πήρε τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-56). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στην αρχή της τέταρτη περιόδου, αλλά το Περιστέρι με ένα επί μέρους σκορ 15-8, νίκησε εντός έδρας τον ΠΑΟΚ με 71-65, κάνοντας το 1-0 στην σειρά των μικρών τελικών της Basket League.

Aπό το Περιστέρι διακρίθηκαν οι Μπιλάν (12 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Κασελάκης με 21 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Μαργαρίτης και Σίμπερτ με 15 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-15, 37-33, 56-57, 71-65

Διαιτητές: Κορομηλάς, Μάνος, Κατραχούρας