Ιταλικό Σούπερ Καπ: Νίκες για τα φαβορί, στο νήμα η Βαρέζε του εξαιρετικού Σκόλα!

Στην 6η αγωνιστική του ιταλικού Σούπερ Καπ, οι Βίρτους Μπολόνια και Φορτιτούντο Μπολόνια, επικράτησαν των Ρετζιάνα και Κρεμόνα αντίστοιχα. Ίδρωσε αλλά κέρδισε τη Μπρέσια η Βαρέζε.

Αναλυτικά:

Ρετζιάνα - Βίρτους 72-74

Αν και η Βίρτους Μπολόνια ξέφυγε στο +12 στο τέλος του πρώτου μισού, δεν κατάφερε να «καθαρίσει» νωρίτερα το ματς. Έτσι η Ρετζιάνα πάλεψε μέχρι το φινάλε, καθώς μετά το 52-58 του τρίτου δεκαλέπτου, έφτασε σε απόσταση αναπνοής από την αντίπαλό της.

Η Βίρτους Μπολόνια δεν επηρεάστηκε και κατάφερε να φτάσει μέχρι το τέλος και να πάρει την 5η της νίκη στην διοργάνωση

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Κάιλ Γουίμς με 15 πόντους.

Ο Λέο Κάντι με 17 πόντους ήταν ο κορυφαίος για την Ρετζιάνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 27-39, 52-58, 72-74

Κρεμόνα - Φορτιτούντο Μπολόνια 63-73

Η Κρεμόνα πάλεψε για ένα ημίχρονο, όμως η Φορτιτούντο Μπολόνια ανέβασε στροφές στο τρίτο δεκάλεπτο, έφτασε στο +10 (49-59, 30') και στη συνέχεια υπερασπίστηκε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος, παίρνοντας τη νίκη με 63-73.

Ο Γουίθερς με 15 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών.

Από τη μεριά της Κρεμόνα, ο Χόμμες μέτρησε 18 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 14-11, 37-34, 49-59, 63-73

Βαρέζε - Μπρέσια 102-100

Η αναμέτρηση της Βαρέζε με τη Μπρέσια ήταν ντέρμπι. Οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν συνεχώς σε απόσταση αναπνοής.

Η Βαρέζε κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης, το οποίο ήταν καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Λουίς Σκόλα με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ντάγκλας με 18 πόντους.

Από τη Βαρέζε ξεχώρισε ο Τσέρι με 21 πόντους, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 33-29, 50-53, 82-83, 102-100.