Ψυχικό – Έσπερος Λ.74-77: Ο Τζόρτζεβιτς κρατά ζωντανό το όνειρο της παραμονής για τους Λαμιώτες

Ο Έσπερος έχει… σφυγμό και το απέδειξε στο… θρίλερ του Ψυχικού. Η ομάδα της Λαμίας, χάρη σε τέσσερις πόντους – χρυσάφι του Τζόρτζεβιτς στα τελευταία δευτερόλεπτα, επικράτησε των γηπεδούχων με 77-74 και παραμένει ζωντανό, στην υπόθεση παραμονή στην Elite League, μειώνοντας την σειρά σε 3-1, η οποία και μεταφέρεται στην Λαμία, για το Game 5.

Μάχη είχαμε στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του Ψυχικού, καθώς ο Έσπερος, όντας με την πλάτη στον τοίχο, μετά το εις βάρος του 3-0, έπαιζε για την επιβίωση του στην κατηγορία. Μάλιστα, η ομάδα της Λαμίας, μετά από τρίποντο του Λιάπη, προηγήθηκε με +7 (24-31), όμως το Ψυχικό αντέδρασε, έτρεξε ένα 13-2 για το 37-33, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους 39 πόντους. Το ένστικτο της επιβίωσης μίλησε για τον Έσπερο και στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς η ομάδα της Λαμίας ξέφυγε γρήγορα με 41-47 και 44-51. Οκτώ πόντοι του Τζόρτζεβιτς και ένα καλάθι του Παπαντωνίου έφεραν τον Έσπερο στο +11 (50-61), προβάδισμα το οποίο διατήρησαν οι φιλοξενούμενοι, μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου (54-65). Το τρίποντο του Μανοΐλοβιτς για το 60-72 έδωσε τεράστιο προβάδισμα στον Έσπερο, 7’28’’ για το τέλος. Το Ψυχικό, όμως, δεν το έβαλε κάτω και με επτά πόντους του Τοπάλι και δύο του Διαμαντάκου, έτρεξε ένα 9-0, που έφερε το ματς σε απόσταση ενός σουτ (69-72). Ακόμα ένα καλάθι του Τοπάλι έφερε το ματς στον πόντο (72-73), ενώ ο Αθανασούλας με καλάθι πέτυχε το 74-73, χάνοντας, όμως, την βολή από το φάουλ που κέρδισε. Ο Τζόρτζεβιτς με λέι απ πέτυχε το 74-75, οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε λάθος, με τον Τζόρτζεβιτς, με 2/2 βολές για το 74-77 να… σφραγίζει το μεγάλο «break» της ομάδας του.

Εξαιρετικός ο Τζόρτζεβιτς με 23 πόντους και οκτώ ριμπάουντ, με τους Παπαντωνίου και Μανοΐλοβιτς να έχουν από 14 πόντους και τον Λιάπη να προσθέτει 11. Για το Ψυχικό, που έχασε την ευκαιρία να... τελειώσει την υπόθεση παραμονή από σήμερα, 18 πόντους σημείωσε ο Τοπάλι, 12 ο Αθανασούλας, που όμως έχασε την κρίσημη βολή για το 75-73, με τους Ρος και Διαμαντάκο να έχουν από 11 πόντους έκαστος.

Διαιτητές: Μαλαμάς-Χριστινάκης-Αγγελής (Ζαγκλή)

Δεκάλεπτα: 18-20, 39-39, 54-65, 74-77

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Παπανικολάου 3, Μπερκ 8, Τοπάλι 18 (2), Ρος 11 (1), Διαμαντάκος 11, Οικονομόπουλος 4, Αθανασούλας 10 (2), Κωστόπουλος, Μπαλός 5 (1), Αναγνωστόπουλος 2.

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Προίσκος 5 (1), Νικολαΐδης 4, Λιάπης 11 (3), Μανοΐλοβιτς 14 (3), Αλεξιάδης, Τζόρτζεβιτς 23 (2), Λεγκίκας 4, Παπαντωνίου 14 (2), Ξύδης, Ιωάννου 2.