Ουγγαρία – Ελλάδα 58-44: Η γαλανόλευκη στην έκτη θέση του Eurobasket U16

Η Εθνική Ελλάδας Κορασίδων γνώρισε την ήττα από την Εθνική Ουγγαρίας με 58-44 και βγήκε έκτη στο Eurobasket U16.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Με την έκτη θέση αποχαιρετά το Ευρωπαϊκό U16 που ολοκληρώνεται σήμερα στο Ματοσίνιος της Πορτογαλίας η Εθνική Κορασίδων. Στο τελευταίο παιχνίδι της στη διοργάνωση ηττήθηκε από την Ουγγαρία με 58-44, ωστόσο η συνολική εικόνα που παρουσίασε ήταν εξαιρετική μπαίνοντας στις οκτώ καλύτερες ομάδες του Ευρωπαϊκού U16, εξασφαλίζοντας μάλιστα πολύ γρήγορα την παραμονή στην κατηγορία.

Η Εθνική Κορασίδων στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ήλεγξε τον ρυθμό και τα ριμπάουντ, είχε σωστές επιλογές στην επίθεση και με όπλο την άμυνα πήρε διαφορά 11 πόντων (15-4, 9’).

Η διαφορά παρέμεινε έμεινε στα ίδια επίπεδα ως το 15’ όπου η Στολίγκα με τρίποντο έκανε το 26-15. Από το σημείο εκείνο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Εθνική δέχτηκε ένα σερί 9-0 από την Ουγγαρία κάνοντας πολλά λάθη, ενώ είχε και προβλήματα στην επίθεση.

Η Ουγγαρία πέρασε μπροστά με 27-26 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και 39-32 (26’ 30’’) με την Εθνική να προσπαθεί να βρει λύσεις τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση. Με τη λήξη της τρίτης περιόδου η διαφορά έφτασε στο +12 (44-32).

Η ψαλίδα μεταξύ των δύο ομάδων άγγιξε στους 15 πόντους (47-32) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με τις διεθνείς, ωστόσο, να μην τα παρατάνε. Μείωσαν σε 47-42 (35’), όμως δεν υπήρξε ανάλογη συνέχεια. Η Ουγγαρία έφτασε εκ νέου σε διψήφια διαφορά πόντων (54-44) φτάνοντας στην νίκη με 58-44 και στην κατάκτηση της πέμπτης θέσης.

Διαιτητές: Γκίλις (Βέλγιο), Μπάχαουτ (Τσεχία), Μπαλνιονίτε (Λιθουανία)

Δεκάλεπτα: 8-17, 24-26, 44-32, 58-44

Ελλάδα (Κτιστάκης): Χατήρα 6, Φελούρη 2, Παρασκευοπούλου 4, Στολίγκα 12(2), Τσινασλανίδου 2, Αρσενιάδου, Χωλοπούλου 6, Γιαπιτζόγλου, Καλογήρου 2, Σιουμουρέκη 2, Σύρπα 8, Ζιάκα.