Ρίτας-Ζαλγκίρις 69-68: Ισοφάρισαν οι κόκκινοι την σειρά των τελικών σε 2-2

Η Ρίτας Βίλνιους νίκησε εντός έδρας την Ζαλγκίρις Κάουνας με 69-68, έκανε το 2-2 στην σειρά των τελικών και ο τίτλος του λιθουανικού πρωταθλήματος θα κριθεί στο Game 5 της σειράς.

Η Ζαλγκίρις άρχισε πολύ δυναμικά και είχε τον πρώτο λόγο, για αυτό και ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-14). Οι "πράσινοι" είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-32.

Αν και οι "κόκκινοι" έριξαν την διαφορά στους δύο πόντους στο 28' λεπτό (47-45), οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (50-45). Η Ρίτας έκανε ένα επί μέρους σκορ 24-18 στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Ζαλγκίρις με 69-68, έκανε το 2-2 στην σειρά των τελικών και ο τίτλος θα κριθεί στο Game 5 της σειράς. Ιδιαίτερα, η ομάδα από το Βίλνιους πήρε την νίκη με το κρίσιμο καλάθι του Μάρκους Φόστερ στα 4’’.

Από την Ρίτας Βίλνιους διακρίθηκαν οι Εχενίκε και Φόστερ με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Ζαλγκίρις Κάουνας ξεχώρισαν οι Τέιλορ και Μπραζντέικις με 14 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-23, 32-40, 45-50, 69-68