Ρίτας-Ζαλγκίρις 94-71: Ισοφάρισαν σε 1-1 την σειρά των τελικών οι κόκκινοι

Η Ρίτας Βίλνιους νίκησε εντός έδρας την Ζαλγκίρις Κάουνας με 94-71 και ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά των τελικών του λιθουανικού πρωταθλήματος

Η Ρίτας Βίλνιους άρχισε καλύτερα στον αγώνα και είχε τον πρώτο λόγο, για αυτό ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-19). Αν και η Ζαλγκίρις Κάουνας ισοφάρισε στο 15' λεπτό (36-36), οι "κόκκινοι" είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (48-41).

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-15, προηγήθηκαν με 19 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (75-56). Η Ρίτας Βίλνιους διεύρυνε την διαφορά της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Ζαλγκίρις Κάουνας με 94-71. Οι "κόκκινοι" ισοφάρισαν την σειρά των τελικών του λιθουανικού πρωταθλήματος σε 1-1.

Από την Ρίτας Βίλνιους διακρίθηκαν οι Φόστερ και Εχενίκε με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Ζαλγκίρις ξεχώρισαν οι Τέιλορ και Ντίμσα με 20 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-19, 48-41, 75-56, 94-71