Βίρτους-Τορτόνα 84-61: Έκαναν το 1-0 στα ημιτελικά οι ασπρόμαυροι

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε εντός έδρας την Τορτόνα με 84-61 και έκανε το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η Βίρτους Μπολόνια είχε δυνατή αρχή και ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-13). Οι "ασπρόμαυροι" ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 20 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-24).

Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-41). Η Βίρτους Μπολόνια διατήρησε την διαφορά στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Τορτόνα με 84-61, κάνοντας το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών του ιταλικού πρωταθλήματος.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Μπελινέλι και Οτζελέγιε να βάζουν από 15 πόντους έκαστος. Από την Τορτόνα ξεχώρισαν οι Μακούρα και Σεβερίνι με 20 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 23-13, 44-24, 63-41, 84-61