Βόννη-Λούντβινγκσμπουργκ 80-71: Με ηγέτη τον Σόρτς οι πρωταθλητές του BCL έκαναντο 1-0 στα ημιτελικά

Η Βόννη νίκησε εντός έδρας την Λούντβινγκσμπουργκ με 80-71 και έκανε το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών του γερμανικού πρωταθλήματος.

Δυνατό ξεκίνημα για την Λούντβινγκσμπουργκ, η οποία είχε τον πρώτο λόγο και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-16). Η Βόννη πάτησε το γκάζι στην δεύτερη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 26-8, προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42-31).

Οι "κίτρινοι" βρήκαν απαντήσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 22-14. Οι πρωταθλητές του BCL κράτησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-53). Η Βόννη ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 24-18 και κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Λούντβινγκσμπουργκ με 80-71, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών του γερμανικού πρωταθλήματος.

Από την Βόννη διακρίθηκε ο Σόρτς έχοντας 22 πόντους, με τους Χόκινς και Μάλκολμ (10 ριμπάουντ και 1 ασίστ) να βάζουν από 13 πόντους έκαστος. Από την Λούντβινγκσμπουργκ ξεχώρισε ο Μπαρτόλο με 12 πόντους, με τους Μίλερ και Βάρντενμπουργκ να σκοράρουν από 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-23, 42-31, 56-53, 80-71