Ολυμπιακός-Μονακό 76-62: Διαστημικός και... τελικός!

Άργησε, αλλά εμφανίστηκε. Ο... κανονικός Ολυμπιακός παρουσιάστηκε στο παρκέ στην τρίτη περίοδο, στο διάστημα αυτό έκανε ένα 27-2 μοιάζοντας πραγματικά ασταμάτητος και ο τελικός είναι γεγονός. Το 76-62 επί της Μονακό δίνει την ευκαιρία στους Πειραιώτες μεθαύριο (21/5) να διεκδικήσουν τον τίτλο της φετινής Ευρωλίγκας, δικαιώνοντας μια εκπληκτική πορεία όλη τη σεζόν! Αντίπαλός του θα είναι ο νικητής της αναμέτρησης Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης (21.00).

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν «αργά» στην πρώτη περίοδο επιθετικά. Η νευρικότητα ήταν παρούσα και για τις δύο ομάδες, κάτι λογικό, αλλά οι Μονεγάσκοι ήταν αυτοί που φάνηκε να βρίσκουν πρώτοι ρυθμό. Πήγαν στο 1-6 (2’) και είδαν τον Ολυμπιακό να ευστοχεί για πρώτη φορά εντός πεδιάς στο 3’40’’ χάρη στο εύστοχο σουτ του Κάνααν από τα 6μ75. Ο ίδιος έβαλε και το δεύτερο εντός πεδιάς για την ελληνική ομάδα, στο 7’40’’ (8-12)!

Παρόλα αυτά και παρά το γεγονός ότι Γουόκαπ και Τζέιμς είχαν από νωρίς δύο φάουλ έκαστος στο παιχνίδι, η Μονακό δεν έχτισε κάποια διαφορά που να φαντάζει.. δυσθεώρητη. Ο Τζέιμς ήταν αυτός που με διαδοχικά τρίποντα έγραψε το 8-15 (8’15’’) και το 11-18 (8’45’’), αλλά Βεζένκοφ και Παπανικολάου τον μιμήθηκαν για το 14-18 (9’10’’).

Ο Σλούκας είχε δώσει σημαντική βοήθεια στον Ολυμπιακό με την είσοδό του με ασίστ, αλλά κι ένα κλέψιμο που οδήγησε στο 22-22 (13’) από τα χέρια του ΜακΚίσικ. Η Μονακό βρήκε σταδιακά τον τρόπο να αντιδράσει, για να φτάσει και πάλι στο +6 (25-31, 15’40’’), με τον Τζέιμς να επιστρέφει για να γράψει και το 26-33 (17’30’’) παρά την καλή άμυνα των «ερυθρόλευκων». Καλή ήταν και η άμυνα των Μονεγάσκων, με τον Μπράουν να κάνει εξαιρετική δουλειά στο κομμάτι αυτό. Ένα κλέψιμο και ένα τρίποντο στον αιφνιδιασμό από τον Οκόμπο έδωσαν για πρώτη φορά διψήφια τιμή στη διαφορά (28-38, 19’).

Ο Μπαρτζώκας σήκωσε και πάλι Παπανικολάου και Φαλ για το τελευταίο λεπτά τους πρώτου ημιχρόνου. Ο Τζέιμς πήρε το φάουλ από τον Σλούκα στην προσπάθειά του για σουτ τριών πόντων και έγραψε το 29-41 (19’30’’) με το οποίο έκλεισε το πρώτο μισό του πρώτου ημιτελικού.

Ο Ολυμπιακός μπήκε όπως ακριβώς ήθελε στο δεύτερο μισό. Άμυνα και σωστή επίθεση για ένα γρήγορο 8-0 (37-41, 22'40'') με τον ερυθρόλευκο κόουτς να εμπιστεύεται παρά τα δύο φάουλ τους Κάνααν και Γουόκαπ. Και συνέχισε με ηγέτη τον Κώστα Παπανικολάου για το 13-0 και το προβάδισμα (43-41, 24'). Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν εννέα ασίστ στο πρώτο ημίχρονο και επτά στο πρώτο εξάλεπτο της τρίτης περιόδου, η άμυνά τους επέτρεψε στη Μονακό να ευστοχήσει για πρώτη φορά στο 25'40'', παραβιάζοντας δύο φορές και τα 24''! Και μία τρίτη λίγο αργότερα που έδωσε αφορμή για το 51-43 (28'40'') με τον Φαλ να κάνει ότι θέλει στη ρακέτα.

Ο Βεζένκοβ ήρθε να γράψει το +10 (53-43, 29') αυτή τη φορά για λογαριασμό του Ολυμπιακού με τη Ζαλγκίριο Αρένα να θυμίζει πλέον ΣΕΦ, αφού ο κόσμος αφυπνίστηκε κι αυτός και ήρθε να δώσει τη δική του ώθηση. Και σχεδόν με τη λήξη της τρίτης περιόδου ο Λαρεντζάκης από μακριά και με ταμπλό φάνηκε να δίνει νωρίς τη χαριστική βολή για το 56-43. Επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο; 27-2!

H Μονακό πάλεψε να επιστρέψει και το 58-49 (32'20'') που έφερε και το τρίτο φάουλ του Μουστάφα Φαλ της έδωσε κάποιες ελπίδες, αλλά ο Σλούκας ήταν εκεί για το 60-49, διατηρώντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Ο Μάικ Τζέιμς από την άλλη φαινόταν παγιδευμένος από την άμυνα του Ολυμπιακού, όπως και όλη του η ομάδα. Η απόσταση έμεινε κοντά στους 13 πόντους (68-55, 36') και οι πανηγυρισμοί είχαν ήδη αρχίσει στην εξέδρα και λίγο αργότερα και στο παρκέ. Με ένα λεπτό να απομένει ο Σλούκας έγραψε το 74-60 και το εισιτήριο για τον τελικό σφραγίστηκε με το 76-62 από τα χέρια του Οκόμπο και τη γραμμή της φιλανθρωπίας.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 29-41, 56-43, 76-62

On fire: Κώστας Παπανικολάου

Η μεγαλύτερη διαφορά: +12 για τη Μονακό (29-41, 19’30’’), +16 για τον Ολυμπιακό (76-60, 39'45'')

Ξεχώρισαν: Παπανικολάου, Σλούκας, Φαλ από τον Ολυμπιακό, Τζέιμς, Λόιντ, Μπράουν, Οκόμπο από τη Μονακό

Διαιτητές: Ρίζικ, Λάτισεβς, Βίλιους